

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Output Current | 350 mA |
| Output Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | Adjustable |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 1074
Distributors
pcbx
Unit Price$3.28733
Ext.Price$3.28733
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.28733 | $3.28733 |
| 10 | $3.12490 | $31.24900 |
| 25 | $2.98010 | $74.50250 |
| 50 | $2.84201 | $142.10050 |
| 100 | $2.71028 | $271.02800 |
| 300 | $2.68760 | $806.28000 |
| 500 | $2.66508 | $1332.54000 |
| 1000 | $2.64403 | $2644.03000 |
